TČM

Rudyard Kipling, autor Knihy džunglí, kdysi řekl:„Západ je západ, východ je východ a nikdy se nepotkají.“ 

Věděl o čem mluví. Proto nejde slepě kopírovat východní postupy a cvičení. Je zapotřebí citlivě je zasazovat do našeho západního kontextu, adaptovat je, upravovat tak, aby moderní člověk mohl mít z nich užitek.

Tradiční čínská medicína (TČM) nabízí širokou paletu cest, kterými se udržovat v dobrém zdraví. Zatímco západní „evidence-based“ medicína objevuje ve 21. století psychosomatický přístup a celistvost člověka jako „bio-psycho-sociální“ jednotky, tak TČM zná již dva tisíce let  i přechodové můstky, kudy se dostane od orgánů k emocím a k duši.

Západní medicína nabádá pacienty k pohybu, ale reálně se hýbeme čím dál, tím méně.

Tradiční čínská medicína obsahuje celé systémy ZDRAVOTNÍHO TĚLOCVIKU (čikung, v Thajsku systém cvičení Rue Si Daton), relaxačních, harmonizačních cviků, které asijská populace běžně po ránu cvičí v parcích. My vedeme dobře míněné řeči, oni se opírají o staletou praxi.

Západní medicína předepisuje MASÁŽE v lázních a v rámci fyzioterapie. Někdy musíme západní univerzitně vzdělané fyzioterapeuty s titulem Mgr. přemlouvat, aby dělali klientům masáže, protože to někteří pokládají za nehodné odborníka s titulem Mgr.. Pro medicínu východní je masáž základní nástroj a když procházíme třeba Bangkokem, tak masáže se nabízejí na každém rohu.

Západní medicína hodně mluví o prevenci, mluví o pohybu a zdravějším životním stylu.

Tradiční čínská medicína to dělá déle, než dva tisíce let.

Jednoduché sestavy čínských zdravotních cvičení a masáží (tuina) najdeme i v hodinách pokročilejších studentů Školy zdravých zad v Hradci Králové.

Následující videa mají sloužit jako podpora našich studentů. Nemá smysl, aby podle nich cvičili „Neználci“, protože je zapotřebí alespoň základní vstupní instruktáž trenérem, oprava postojů, aby cvik fungoval a zbytečně si pokusníci nezničili kolena.

Jak to vidí tradiční čínská medicína?

Sestava 8 KUSU BROKÁTU

Sestava PENG OI GUAN DING FA (The Lift Qi Up Method)

ORGÁNOVÁ SESTAVA

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email